Jylland/Fyn: 86 43 49 00 Sjælland: 57 61 46 67 stemas@stemas.dk

Stemas gav danmarkspremiere til den nye Wacker Neuson-hjulgraver EW100

sep 18, 2023 | Nyheder

Første i Danmark – nu kommer der snart flere

Det blev til en første præsentation af Wacker Neusons nye, meget omtalte 10 tons hjulgravemaskine EW100. Og så heller ikke mere i første omgang. Da Stemas A/S gav danmarkspremiere til maskinen på Have & Landskab i Slagelse, var det nemlig med et lånt eksemplar.

Mobil gravemaskine EW100: Innovativ og fremadskuende – de mobile gravemaskiners fremtid – oplev mere af hjulgraveren her

”Vi har ventet i spænding på EW100, og her i efteråret kommer den faktisk til salg i Danmark. Men i første omgang ville vi gerne vise alle maskininteresserede den på Have & Landskab, og heldigvis lykkedes det os at få et låne-eksemplar til rådighed. Det viste sig at være en god idé. Rigtig mange lagde vejen omkring Stemas-standen for ikke mindst at tage et kik på og røre ved den nye hjulgraver”, fortæller salgs- og markedschef Allan Højholt Pihl hos Stemas.

EW100 havde verdenspremiere på verdens største entreprenørmesse, Bauma i München, sidste efterår. Siden er maskinen gået i serieproduktion og er sendt ud på de første markeder. Om kort tid rammer den Danmark, hvor Allan Højholt Pihl og hans kolleger hos Stemas allerede har spottet de første købere.

Nye standarder

”EW100 betegner virkelig nye tider for maskintypen. Den rummer masser af funktioner og features og sætter simpelthen nye standarder for fabriksmonteret udstyr. Blandt andet har den forud-indstillinger af en lang række funktioner, så det er nemt at gemme flere maskinføreres foretrukne indstillinger. Det gælder blandt andet joystick-konfigurationen”, siger salgschefen.

Maskinførerne har også mulighed for individuelle valg af tilbehør på maskinens display. Derefter tilpasser gravemaskinens dynamik sig automatisk til de valgte redskaber og justerer blandt andet olieflow-mængden.

Som mobilgraver er hastigheden op til 40 km/t praktisk, og maskinen har cruisecontrol og frit valg mellem firehjuls- eller krabbestyring. Uanset hvilken retning, der graves i, er balancen i maskinen optimal med lige lang og bred akselafstand. I motorrummet vrinsker 135 heste, og Wacker Neuson-konstruktørerne har givet maskinføreren fuldt kik hele vejen rundt.

Også ny el-Weidemann

Stemas kunne også præsentere en anden meget varm nyhed. Weidemann er på vej med en el-udgave af den kendte teleskoplæsser T4512, som får tilføjet det lille betydningsfulde ”e”. Dermed øger Weidemann sit sortiment af batteridrevne maskiner. I forvejen var tyskerne blandt de allerførste med el-maskiner med eHoftrac 1160, som blev lanceret i Danmark i 2014. Senest er 1190e kommet til, og nu kommer T4512e så.

Weidemann T4512e på Stemas-standen i Slagelse var dog så frisk, at der var talt om en prototype, som den danske importør havde lånt hjem til begivenheden. Derfor gælder forventningens glæde for den, som for Wacker Neuson-hjulgraveren, lidt endnu.

Oplev nye produkter live

En af innovationerne hos Wacker Neuson Universe er den nye Dual View-dumper DV45, den mindste model i serien: Det innovative Dual View-koncept, hvis betjeningspanel kan drejes 180 grader, har allerede bevist sit værd på markedet. Føreren kan, alt efter behov, kigge i arbejds- eller kørselsretningen og har altid frit udsyn. Ved den nye dumper DV45 kan den elektrohydraulisk drejelige kabine nu drejes 180° med et tryk på knappen på joysticket. I Multi View-tilstand, sådan kaldes arbejdet med kabinen drejet til siden, har operatøren et optimalt udsyn til arbejdsområdet på siden, f.eks. ved fyldning af udgravninger. Desuden fås objektovervågningen “Active Sense Control” nu som ekstraudstyr til den nye dumper: Ved fare for kollision reducerer den automatisk dumperens hastighed. Systemet beregner den vej, der skal køres, kombineret med hastigheden og griber ind, så snart der dukker en forhindring op på kollisionskursen.

 zero emission-økosystem

Til de nyeste medlemmer af zero emission-familien hører den første rent elektrisk drevne teleskoplæsser fra Wacker Neuson TH412e, som takket være sin kompakte konstruktion gør det muligt at arbejde under trange pladsforhold uden lokale emissioner, f.eks. ved anvendelse i underjordiske garager. En anden nyhed: den elektriske hjullæsser WL28e. Ud over den allerede gennemprøvede model WL20e er der dermed en større og mere kraftfuld elektrisk maskine til rådighed. Kunderne kan som ekstraudstyr vælge en kabine, som takket være et gennemtænkt varmekoncept giver mulighed for en komfortabel helårsanvendelse af maskinen. Derudover kan der vælges mellem tre vedligeholdelsesfrie lithium-ion-batterier for at afdække forskellige krav til driftstiden.

 

Med Wacker Neusons zero emission-sortiment er det allerede i dag muligt at arbejde på en byggeplads i den indre by uden lokale emissioner. Nu gælder det om at betjene hele økosystemet for kunderne: Lige fra ladeinfrastruktur over serviceydelser, finansieringstilbud og forskellige anvendelsesmodeller til en vurdering af batteriets livscyklus. Dertil hører også Battery One: et standardiseret og brugervenligt batterisystem, som fokuserer på en CO2-fri og bæredygtig anvendelse af entreprenørmateriel. Batteriet kan bruges i alt batteridrevet udstyr fra Wacker Neuson, dvs. batteridrevne stampere og plader samt stavvibratorsystemet ACBe, men også i udstyr fra andre producenter.

 

Produkthighlights fra stampere til Mixed Reality

Inden for entreprenørmateriel byder de nye firetaktsstampere BS62-4 og BS68-4 på en øget komprimeringsydelse takket være højere slagfrekvens og slagkraft. Et andet highlight: den mobile gravemaskine EW100, som er udviklet med fokus på byggepladsen 4.0. En intelligent attachment management, en gennemtænkt human-machine-grænseflade og forberedelse til diverse assistentsystemer og grænseflader er bare nogle få eksempler på dette. “Smart Glasses” fra Wacker Neuson viser blandt andet, hvordan digitale løsninger letter hverdagen på byggepladsen. Hvis en kunde har brug for hjælp, kan forhandlerens servicetekniker, udstyret med Mixed Reality-briller, gå live med eksperterne og dele sit syn på maskinen eller overføre skærmen fra support til brillen. Ved den enkle og transparente betonkomprimering understøtter assistentsystemet til betonkomprimering ConcreTec.

 

Kompetencecenter i Reichertshofen

Wacker Neusons produktions- og udviklingsafdeling i Reichertshofen har eksisteret siden 1964. Samtlige vibrationsplader og stampere til jordkomprimering, stavvibratorer og formvibratorer samt frekvensomformere fra området betonteknik og nedbrydningshamre af mærket Wacker Neuson stammer fra Reichertshofen. Her hører forskning og udvikling, produktstyring og produktionsindkøb for dette udstyr desuden hjemme. Siden 2018 har et europæisk kursuscenter suppleret lokationen, og siden efteråret 2022 har et nyt logistikcenter reduceret transportvejene og accelereret lagerets produktivitet. Gæsterne hos Wacker Neuson Universe kan ved rundvisningen på fabrikken få et interessant indblik, opleve mange produkter i anvendelse og selv teste dem.